Haber

ABD Büyükelçisi Güney Afrika’dan özür diledi

Güney Afrika Cumhuriyeti’nin Rusya’ya silah ve mühimmat sattığını iddia eden ve bu nedenle Uluslararası İlişkiler ve İşbirliği Bakanlığı’na (DIRCO) çağrılan ABD’nin Pretoria Büyükelçisi Reuben Brigety, “çizgiyi aştığını” kabul etti ve “Güney Afrika hükümeti ve halkından özür diledi” dedi.

DIRCO’dan yapılan açıklamada, Büyükelçi Brigety’nin Rusya’ya silah ve mühimmat satışına ilişkin açıklama ve davranışlarından dolayı bakanlığa çağrıldığı belirtildi.

Açıklamada, bakanlıkta yapılan görüşmede Güney Afrika hükümetinin bu konudaki rahatsızlığının Büyükelçi Brigety’ye iletildiği kaydedildi.

Büyükelçinin bu davranışının iki ülke arasındaki samimi ilişkilerle çeliştiğine ve kafa karışıklığına yol açtığına işaret edilen açıklamada, “Bugünkü görüşmenin ardından Büyükelçi Reuben Brigety çizgiyi aştığını kabul ederek Güney Afrika hükümeti ve halkından koşulsuz özür diledi. ” ifadeler kullanılmıştır.

Brigety’nin tezlerini incelemek üzere emekli bir yargıcın başkanlığında bağımsız soruşturma başlatıldığına dikkat çekilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Güney Afrika, Pretoria’daki ABD Büyükelçiliği’ni, ikili ilişkilerde doğabilecek herhangi bir endişeyi dile getirmek veya yanlış anlaşılmaları netleştirmek için mevcut diplomatik iletişim kanallarını kullanmaya çağırıyor.”

Rusya’ya silah satışı iddiası

Büyükelçi Brigety, 11 Mayıs’ta basına yaptığı açıklamada, Güney Afrika’nın Aralık 2022’de Simon’s Town deniz üssüne yanaşan Rus ticaret gemisi “Lady R” aracılığıyla Rusya’ya silah ve mühimmat sattığını tespit ettiğini iddia etmişti. Cape Town yakınlarında.

ABD hükümetinin bu konudaki ciddiyetini hafife almanın hata olacağını belirten Brigety, Güney Afrika ile Afrika Büyüme ve Fırsat Yasası (AGAO) müzakerelerinin çıkmaza girdiğini belirtti.

Brigety, hükümetinin Güney Afrika’nın iktidar partisi Afrika Ulusal Kongresi’nden (ANC) duyduğu rahatsızlığı da dile getirerek ABD’yi Ukrayna’daki savaşı kışkırtmakla suçladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu