Yaşam

Grand Pera Emek Sahnesi’nde 100. Yıl Cumhuriyet Konseri

BÜYÜK PERA EMEK SAHNESİNDE 100. YIL CUMHURİYET KONSERİ

Beyoğlu tarihinin yaşayan mirası Grand Pera, Cumhuriyetimizin 100. Yıl kutlamaları kapsamında Emek sahnesinde Cihat Aşkın ve Laçin Modiri ile Bosphorus Ensemble’ın geçmişten günümüze Türk eserlerinden derlediği bir konser sunuyor.

25 Ekim’de gerçekleştirilecek konserde, Cumhuriyetin yetiştirdiği bestecilerin eserleri ile Türk vals ve türkülerinin düzenlemeleri izleyicilere sunulacak. Keman virtüözü Cihat Aşkın, solistliğinde tenor Laçin Modiri ve piyanoda Şevki Karayel’in yer aldığı Bosphorus Ensemble, Cumhuriyet tarihinin değerli bestelerini yeniden yorumlayarak dinleyicilere duygusal anlar yaşatmaya hazırlanıyor.

Bu toprakların bin yıllık müziğini, en bilinen eserlerini, cumhuriyet bestecilerinin görkemli, gizli müziklerini Bosphorus Ensemble yorumuyla dinlemek isteyenler Biletinial.com ve Grand’dan bilet alabilirler. Pera Ekim programı grandpera.com/tr/ adresinde.

 

 

Grand Pera Hakkında:

Büyük Kulüp olarak da bilinen Cercle d’Orient (Serkil Doryan), Beyoğlu’nun en güzel ve en eski yapılarından biri olarak öne çıkıyor. İbrahim Paşa ve mimar Alexandre Vallaury tarafından 1883 yılında yaptırılan bu yapı, ilk olarak konut amaçlı kullanılmak üzere inşa edilmiştir. Daha sonra Osmanlı Devleti’nin ilk sosyal kulübü olarak kullanılmaya başlandı. Farklı alanlarda hizmet veren mağazalara, en şık mağazalara ve seçkin terzilere ev sahipliği yapmıştır. 1983 yılındaki yangından sonra terk edilmiş ve yıkılmıştır. 2009 yılında yenileme kararı alınarak halen ayakta olan yapılar korunarak onarılmıştır. Grand Pera projesinin bir parçası olan bu tarihi bina, bugün 1. Derece tarihi eser olarak tescillenmiş olup, sanat etkinliklerine ev sahipliği yapmaktadır.

 

Grand Pera denilince akla ilk gelen yerlerden biri Emek Sahnesi’dir. Uzun bir geçmişe sahip olan bu etap, Cercle d’Orient binasıyla birlikte tarihe ve birçok olaya tanıklık etmiştir. 1924 yılında açılan Emek Sahnesi o dönemde Melek Sineması olarak biliniyordu. Bu sinemanın mimarisi Rafael Alguadiş’e aittir. Melek heykelleri ekranın her iki yanına arka nouvea formunda yerleştirilmiştir. Ayrıca sinemanın girişi olarak kullanılan Melek Apartmanı da sahneye adını veren etkenlerden biridir. Grand Pera’da hizmet vermeye devam eden Emek Sahnesi, çok değerli açılışlara, galalara ve özel gösterimlere ev sahipliği yaptı ve ev sahipliği yapmaya devam ediyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

cungushaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu