Ekonomi

JPMorgan Chase CEO’su Dimon: Bankacılık krizi henüz bitmedi

Dimon, hissedarlara yazdığı yıllık mektubunda JPMorgan Chase’in performansının yanı sıra ekonomik ve jeopolitik riskleri değerlendirdi.

2022’nin Ukrayna’daki savaştan ve artan jeopolitik gerilimlerden siyasi olarak bölünmüş bir Amerika’ya kadar dünya çapında değerli zorlukların yaşanacağı bir yıl olacağına işaret eden Dimon, neredeyse tüm ülkelerin yüksek enerji ve gıda fiyatları, yükselen enflasyon oranları, dalgalı piyasalar ile karşı karşıya olduğunu söyledi. ve COVID-19. 19’unun kalıcı etkileri de dahil olmak üzere küresel ekonomik belirsizliğin etkilerini hissettiğini belirtti.

ABD’de son dönemde bankacılık sisteminde yaşanan sıkıntılara değinen Dimon, bankacılık sisteminde yaşanan gerginliğin sadece mevzuat gerekliliklerini yerine getirmenin yeterli olmadığını gösterdiğini kaydetti.

“Piyasa durgunluğu olasılığı arttı”

Risklerin yüksek olduğunu vurgulayan Dimon, dünya geliştikçe bu risklerin her zaman dikkatli inceleme gerektirdiğini söyledi.

Dimon, “Bu mektubu yazarken, mevcut kriz henüz sona ermedi ve önümüzdeki yıllarda yansımaları olacak” dedi. değerlendirmesini yaptı.

Geçen yıl olduğu gibi “fırtına bulutlarının” ekonomiyi tehdit etmeye devam ettiğine dikkat çeken Dimon, şunları kaydetti:

“Silikon Vadisi Bankası (SVB) ve Credit Suisse’in iflasları piyasa beklentilerini önemli ölçüde değiştirdi, tahvil fiyatları önemli ölçüde toparlandı, borsa düştü ve piyasanın resesyona girme olasılığı daha yüksek. Bu 2008 gibi görünmese de, bu mevcut krizin ne zaman sona ereceği kesin değil. Piyasada çok fazla gerginliğe neden oldu ve bankalar ve diğer borç verenler daha muhafazakar hale geldikçe finansal koşulların bir miktar sıkılaşacağı açık. Ancak bu kesintinin tüketici harcamalarını yavaşlatıp yavaşlatmayacağı belli değil.”

haber-sarioglan.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu