Haber

Nilüfer’in kıyı köşesine estetik dokunuş

Nilüfer Belediyesi Tasarım Yılı çalışmaları kapsamında kentin estetiğini bozan atıl noktalara dokunarak güzelleştirecek. Bu çalışmaların ilki Nilüfer Tasarım Atölyesi ve Tamirhane işbirliğiyle Esentepe Mahallesi’nde gerçekleştirildi. Gönüllülerden oluşan ekip, mahalledeki trafoyu boyayarak çevresini yeşillendirdi.

2023 yılını “İkinci Yüzyıl için Tasarım” yılı ilan eden Nilüfer Belediyesi, Nilüferlilerle birlikte şehrin geleceğini tasarlamak için çalışıyor. Bu amaçla oluşturulan, tüketim kültürüne karşı onarım kültürünü benimseyen “Tamirhane” ile yenilikçi ve yaratıcı fikirlerin kuluçka merkezi olan “Nilüfer Tasarım Atölyesi” şehre ilk dokunuşu yaptı.

Kentin estetiğini bozan bakımsız ve atıl noktaların gün ışığına çıkarılacağı “Şok Sahil Köşesi” programı çerçevesinde Esentepe Mahallesi İhtimam Sokak’ta bulunan bir trafo estetik bir dokunuşla özgün görünümüne kavuşturuldu. . Farklı mesleklerden gençlerden oluşan ekip, korkunç bir görüntüye sahip olan trafo ve çevresini güzelleştirdi. Her yaştan sakinin esas alındığı çalışmada trafo üzerine çizilen fotoğraflar rengarenk boyandı ve trafo çevresi yeşillendirildi. Eski görüntüsünden eser kalmayan trafonun çevresinde atık malzemeler kullanılarak sokak hayvanlarının beslenmesi için yemek ve su alanları oluşturuldu.

Nilüfer Kent Kurulu Genel Sekreteri Emre Karagöz, “Şok Kıyı Köşe” programı çerçevesinde şehrin çeşitli noktalarına onarım odaklı estetik dokunuşların devam edeceğini belirtti. Karagöz, “Buradaki trafo yazıtlı, bakımsız ve berbat bir görünüme sahipti. Bölge sakinlerinin sokak hayvanlarını beslemek için trafo çevresine bilinçsizce bıraktıkları yemek artıkları hem çevreyi kirletti hem de sağlıksız bir ortam oluşturdu. Tamirhane ve Nilüfer Tasarım Atölyesi iş birliği ile heyecanlı bir grup genç, yaptıkları renovasyon çalışmasıyla pis ve sağlıksız manzarayı ortadan kaldırdı. Ayrıca trafonun çevresine atık malzemelerden yapılmış mama ve su kapları ile bitki diktiğimiz saksılar koyduk. Bu çalışmalara mahalle sakinleri de destek verdi. Şehrin birçok noktasına dokunarak çok kısa sürede güzelleştirmeye devam edeceğiz” dedi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

kofcaz-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu