Teknoloji

Messi mi Ronaldo mu tartışması bitti: Verilere göre Messi önde

Messi mi yoksa Ronaldo mu daha uygun? Bu soru Türkiye dahil dünyanın birden fazla yerinde saatlerce tartışılabilir. Ancak Premier Lig verilerini analiz eden bir uzman, Messi mi Ronaldo mu tartışmasını bitirmiş olabilir.

Uzmana göre, Tüm zamanların en iyisi“bunun anlamı KEÇİuzun vadeli takma ad Lionel Messi, Cristiano Ronaldo’nun üzerinde.

Yakın zamana kadar Liverpool Futbol Kulübü’nün veri analiz ekibinin başındaydı. Doktor Ian Graham kariyerini istatistiksel olarak en yetkin oyuncuların kim olduğunu araştırarak geçirdi. Uzman, Cheltenham Bilim Festivali’nde şunları söyledi: Gol atmaya gelince hemen hemen aynılar. Ronaldo biraz önde. Ama penaltıları çıkarırsanız, Messi öne geçer.

Bunun nedeni, penaltıdan gol atma olasılığının, oyunda devam eden bir durumdan gol atma olasılığından çok daha yüksek olmasıdır. Dr. Graham, Ronaldo’nun 0.75 gol beklentisinin hileli olduğunu söylüyor. Aradaki fark, Messi’nin aynı zamanda dünya çapında bir hücum orta saha oyuncusu olması. Takım arkadaşları için yarattığı şans Ronaldo’nunkinden çok daha fazla. Graham’a göre Messi iki şeyi mükemmel yapıyor. Ronaldo ise bir işi mükemmel yapıyor. Aradaki fark bu.

Suudi kulübü Al Nassr’da forma giyen Portekizli Ronaldo, uluslararası arenada en çok gol atan oyuncu rekorunu elinde tutuyor. Messi, UEFA kulüp müsabakalarında 100’den fazla gol atan bir başka futbolcu, ancak Aralık ayında Dünya Kupası’nı en yakın rakibini geride bırakarak kazandı. Mart ayında Suudi kulübü Al Hilal tarafından dünyanın en çok kazanan futbolcusu olmak için bir anlaşma teklif edilmesine rağmen Messi, PSG’den Inter Miami’ye transfer olmaya karar verdi.

  • Lionel Messi’nin ABD’ye transferi Apple için de büyük bir kazanç olabilir

Sizce bu istatistiksel bakış açısı doğru mu? Sadece istatistiklere bakarak Lionel Messi KEÇİ ilan edebilir miyiz? Yorumlarınızı bekliyoruz…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu